Hakkında Bilinmeyen
SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI

  • 03 Ekim 2017
  • 1.114 kez görüntülendi.
SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI
SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI

Toplumumuzda çok ciddi bir kesim sigara kullanmaktadır. Sigarayı bırakma yolları arayışınızda sizler için hazırladığımız haberimizin olumlu etkileri olacağını beklemekteyiz. Sigarayı nasıl bırakabilirim? Sigarayı bırakma yolları nelerdir? Sigaranın olumuz etkileri nelerdir? Sigaranın toplumsal zararları nelerdir?

smoke

Sigara hem bireysel hem de toplumsal bir çok zararı olan zehirli bir maddedir. Zararlarını içen kişilerin bilmesine rağmen sigarayı bırakma yolları açısından bakıldığından sigaranın fizyolojik ve psikolojik nedenleri bulunmaktadır. Zihinsel olarak kendini bırakmaya inanmamak psikolojik etki nikotinin verdiği bağımlılık hissi fiziksel etkidir. Sigara içenin kendine verdiği zararın yanında pasif içici olarak çocuklara, yakınlara ve çevremize zarar vermektedir. Ayrıca kanser hastalığının artmasında ve harcanan sağlık

Sigarayı bırakacak olan kişi öncelikli olarak bu konuda kararlı olmalı ve karşılaşabileceği sıkıntıları göğüslemeye hazır olmalıdır. Bu sürece başlamak için kendinizi hazırlamak ve istekliliğinizi yazıya dökmekle başlayabilirsiniz. Sizde alışkanlık haline gelmiş olan davranışlar ve hastalıklı düşünceler sigarayı bırakma başlangıcında sizde sahip olduğunuz ve yoksul kaldığınız önemli bir şey var hissi uyanmasını hissettirecektir. Bu konuda kendinize mantıklı sebepler sıralamalı dirence boyun eğmemelisiniz. Aynı durum Ramazan ayında orunun ilk 3 gün en güçlü etkisini göstermesi ve sonrasında yavaşlaması gibidir.

 

SİGARAYI NASIL BIRAKABİLİRİM ?

Nikotinin sizi bağlayıcı özelliği zamanla yok olup gitmektedir. Direnç durumu sürekli olacak bir durum değildir. Kişinin kendini ikna etmesi gibi oyalayacak bir uğraş bulması da son derece önemlidir. Sigarayı bırakacak kişilerin kendilerini ikna sürecinde sigaranın size verdiği zararları aklına getirmesi sosyal olarak verdiği sıkıntıları düşünmesinin yayarı olacaktır. Sigaranın hayatınızı kısıtlamasına sizleri bulunduğunuz yerlerden dışlamasına müsaade etmemelisiniz.

Sigarayı bırakmanın en zor evresi iki üç haftalık başlama evresi olmaktadır. Bu dönemde bırakmaktan vazgeçenlerin sayısı oldukça fazladır. Nikotin bağımlılığı bu süre içerisinde etkisini en yüksek düzeyde gösterir. Kişide yorgunluk, eksiklik, yoksun kalma duyguları yoğun bir şekilde yaşanır. Sigara sizi bedensel olarak eksik bıraktığını düşünmeniz her sigara aklınıza geldiğinde de kendinizi olumlu bir düşünceye yönlendirmeniz rahatlatıcı bir destek olacaktır.

Elektronik sigara yada içmeyi azaltma sigara bırakmak için yeterli çalışma değildir. Çoğu örnekte gözlemlendiği gibi bu işlemler sigarayı bırakmakta yardımcı olmamaktadır.

SİGARANIN VERDİĞİ RAHATSIZLIKLAR

  • Kişiyi bağımlı kılar. Ruhsal kısır döngülere mahkum eder
  • Kalp krizi, kalp damar hastalıkları nedenlerine bakıldığında sigara içenlerin oranının oldukça yüksek olduğu görülmektedir.
  • İnsülin hormonunu olumsuz etkilediği için şeker hastalığına yakalanma riskini arttırırır
  • Cilt hastalıkları ve yaşlanmaya etki eder
  • Kısırlık ve cinsel isteksizlik nedenidir.
  • Ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler
  • Vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için akciğer, göğüs, rahim, gırtlak, gırtlak kanseri görülen vakalarda sigara içenlerin oranı oldukça yüksektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ