Hakkında Bilinmeyen
Spina Bifida Nedir ? Spina Bifida Tedavi Yöntemleri

admin

admin

  • 07 Haziran 2017
  • 417 kez görüntülendi.
Spina Bifida Nedir

Spina Bifida Nedir ? Spina Bifida Tedavi Yöntemleri 

Özellikle yeni doğmuş bebeklerde görülen ve bebeklerin binde 3-4 ü  gibi hatırı sayılacak bir oranda görülen hatalık türüdür.  Spina Bifida hastalığı isim olarak halk dilinde pek bilinmez fakat yaygın bir bir durumdadır. .Kelime manası açısından Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelmektedir.

Bu hastalığın gebelik döneminde oluştuğu bilinmekte olup  hastalığın oluştuktan sonra tedavi edilmesi değil de gebelik öncesi tedavi edilmesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunmaktadır. Spina Bifidaya önlem alınmazsa ve tedavi edilmez ise doğan bebeğin omuriliği doğumdan sonra kapanmaz ve deri ile örtülemez. Spina Bifida olan bebek ayrıca açık olan omurilik sebebi ile felçli de olabilir. Açık olan bu sinir sistemi iletimlerini yapamaz ve gerekli uyarılarda bulunamaz duruma gelebilir.

 

Sırttaki Spina Bifida açıklığı çok önemi yüksek bir sinir merkezidir. Vücuttaki diğer bölgelere giden sinirlerinde geçtiği bir yerdir. Bölge olarak baş kısmına ne kadar yakında zarar boyutunun da o kadar fazla olacağı söylenebilir. Kalıcı ve daha ağır felç durumları söz konusudur. Spina Bifida’lı bebekler eğer tedavi edilmez ise hidrosefali de görülür. Hidrosefali sinir sitemi sıvısıdır. Omurilikte ve beyinde baskı yapan bu sıvı bebeklerin yumuşak olan kafa tasında orantısız büyümelere ve beyine zarar vermeye başlar.

Spina Bifida hastalığının tedavisinden önce hastalığın oluşma durumunu incelersek aslında masum bir nedeni vardır. Bazı hastalıklarda görüldüğü gibi anne ve ya babanın ihmallerinden değil de annenin vücudunun dengesi ile alakalı bir durum söz konusudur. Eğer çocuk Spina Bifida lı doğmuşsa bu annenin müdehale edemeyeceği şekilde  folik asit, mineraller ve bazı vitaminlerce fakir bir vücut yapısına bağlı olduğu söylenebilir.

Spina Bifida hastalığının tedavi olarak ilk olarak gebelikten önce folik asitçe zengin gıdalar alınılması, hatta direk folik asit takviyesi yapılmalıdır. Gebelik aşamasında alınan önlemler genelde çözüm getirmez. Spina Bifida olarak doğan bebek ameliyat edilir ve sırtındaki kese alınır. Beyin ve omurilikte meydana gelen hidrosefali durumu da beyne yerleştirilen bir pompa(şant) ile fazla basınç yapan sıvının hortumlarla mideye boşaltılması ile düzelir.

Spina Bifida Tedavi Yöntemleri

Tüm hastalıklarda olduğu gibi her şeyden önemlisi bu tür hastalıkların tanınması, kişilerin bilinçlenmesi ve geç kalınmadan önceden önlemlerin alınması gerekmektedir. Ameliyat bir kurtuluş gibi gözükse de ne kadar teknoloji gelişirse gelişsin, doğal halin bozulmasından sonra yapılacak hiç bir işlem eski özellikleri geri kazandırmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ