Antalya gecelik bayan arkadaş izmir otele gelen bayan arkadaş petshop Mersin eve gelen bayan
Hakkında Bilinmeyen

Starlink uydu sürüsü Türkiye ve İstanbuldan gözüktü

admin

admin

  • 25 Nisan 2020
  • 358 kez görüntülendi.
Bugünlerde gece saatlerinde gökyüzüne baktığınızda bir yerden bir yere sıra halinde hareket eden cisimler görülüyor.Starlink adı verilen uydu sürüsü 25 nisan 2020 akşamı saat 21.40 İstanbul üzerinden geçti.. Çünkü bu sıra halinde cisimler Starlink uydusu. Güney Afrikalı girişimci ve Tesla Motors uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk ‘ucuz ve yüksek hızda internet’ kapsamında Starlink projesini başlattı.

Yüksek hızda internet için uzaya gönderilen Starlink uyduları yolculuğuna başladı. Birbiri ardına dizili şekilde hareket eden bir uydu takımyıldızı olan proje pek çok ülkede UFO olarak yorumlandı. Ancak havada hareket eden bu nesnelerin aslında uydu olduğu anlaşıldı. Starlink uydularının zaman zaman Türkiye üzerinden de geçtiği belirtildi. Peki Starlink uyduları Türkiye’den nasıl gözlemlenebiliyor?

Elon Musk’ın 2015 yılında duyurduğu ve 2019’da gerçekleşen projede yaklaşık 360 uydu piyasaya çıktı. Her biri yaklaşık 225 kilogram ağırlığında olan uyduların üzerinde Güneş paneli bulunuyor.

. Alt kısımda Starlink uydularının Türkiye’nin neresinden geçtiğini rahatlıkla izleyebilirsiniz. . Siteyi açtığınızda konumunuz algılandığında uyduların görüneceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda gözüküyor. Bu saat ve tarihte gökyüzüne bakarak bir çizgi halinde Starlink uydularını görebilirsiniz. Ancak uyduları seyredebilmek için gökyüzünün açık olması gerekiyor. Sitede o sırada gökyüzünün açık ya da kapalı olacağı bilgisi veriliyor. Dilerseniz sağdaki Open Street View butonuna tıklayarak uyduları Google Street View üzerinden görebilirsiniz.

STARLİNK UYDULARININ TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN

Yörüngeye yerleştirilen uyduların yüksekliklerini artırmak için iyon motorlar kullanılıyor.

SpaceX’in Mars yolculuğunu finanse etmek için Starlink projesini başlattığı ifade ediliyor. Falcon roketinin içerisine sığdırılan uyduların yeniden kullanılabileceği belirtiliyor.

Forbes’da yer alan habere göre bu aylarda sıklıkla gökyüzünde gözlemlenebilen uydular bir yandan da endişe yaratıyor. Bugün yaklaşık 2 bin aktif uydu Dünya’nın etrafında dönüyor; SpaceX ise bu rakamı bir hayli artırıyor. Dünya yörüngesinde çarpışan uydular ciddi bir risk oluşturuyor. Çarpışmadan kalan enkaz parçalarının her birinin daha sonra diğer uyduları da etkileyebileceği ifade ediliyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ