Hakkında Bilinmeyen
Tuaregler kimdir nerede yaşarlar

  • 01 Mayıs 2020
  • 189 kez görüntülendi.
Tuaregler kimdir nerede yaşarlar
Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasında geniş bir alanda yaşayan ve Berberi dillerinden birini konuşan halktır. Sayı­ları yaklaşık 1,2 milyona ulaşan Tuaregler bağımsız bir si­yasi örgütlenmeye de sahiptirler. İsimleri Tuareg, İslami­yet’e dönmekte geciktikleri, hâlen de en katı inanışlara me­safeli durdukları için Tann’mn terk ettiği anlamında Arapça bir ifadedir.

Kuzey Tuaregler çoğunlukla çölde, Güney Tuaregler ise daha çok step ve savanlarda yaşarlar. Kuzeydeki başlıca Tuareg konfederasyonları Ahaggar ve Azcer, güneyde ise Asben, İfora, İtesan, Avellimiden ve Kel Tademaket’tir. Gü­ney Tuaregler zebu* ve deve yetiştirir ve bunların bir bölü­münü Kuzey Tuareglere satarlar. 1970’lerde ve 1980’lerde Moritanya’nın güneyi, Senegal, Nijer, Burkina Faso ve Çad’ı etkisi altına alan kuraklık, Güney Tuareglerin sayısının azalmasına ve hayvancılığa dayalı geleneksel yaşam biçim­lerinde önemli değişikliklere yol açmıştır.

Geleneksel Tuareg toplumu, soylular, din adamları, vasallar, zanaatçılar ve eskiden köle emekçilerinden oluşan katmanlara bölünmüştür. Tuaregler geleneksel olarak, kır­mızıya boyanmış deri çadırlarda yaşarlar. Günümüzde deri yerine naylon çadırlar da kullanılır. Güneyde beşik tonozlu
keçe çadırlar yaygındır. Yetişkin erkekler; kadınların, ya­bancıların ve evlilik yoluyla akraba oldukları kişilerin yanın­da mavi bir peçe takarlar ama bu gelenekler kentleşmeyle birlikte kaybolmaya başlamıştır. Tuaregler arasında eski LibyalIların kullandıklarına benzer bir el yaz\s\(tifinag) var­lığını korumaktadır.

Aslen berberi kabilelerine mensup göçmenlerdir. Zahiri­ye mezhebine mensupturlar ve mezhepleri gereği bir hadise dayanarak yüzlerini örttükleri söylenir. Bazılarına göre ise bunun nedeni, kötü ruhların ağızdan girmesini önlemektir. Başka rivayetler de bulunur. Bunlardan biri, duyguların gizli kalmasını düşündüklerinden erkeklerin yüzlerine peçe taktı­ğıdır. Tabii bunun nedeni tamamen coğrafi koşullarla da ilgi­li olabilir; çöldeki kumlardan dolayı.

Kültürlerine oldukça bağlı, son derece gururlu ve pren­sip sahibidirler. Kadınlarını ezmedikleri bilinir, kız çocukları­na da erkek çocuklarla aynı eğitim verilir. Çocuklar soylarını babadan değil, anneden alırlar. Kadınlar aile işlerinde etkili bir güce sahiptirler ve tek eşlilik hâkimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ