Hakkında Bilinmeyen
Uçaklar Hurdaya Çıkabilecek, Torba Yasa Maddeleri 

  • 17 Ekim 2017
  • 924 kez görüntülendi.
Uçaklar Hurdaya Çıkabilecek, Torba Yasa Maddeleri 
tora yasa

Torba Yasa Maddeleri 

Mecliste bu ay sonuna kadar torba yasa ile geçmesi planlanan birçok değişikliği içeren düzenlemeler bulunmaktadır. Bazı değişiklikler hayatımızı direk etkileyecek olup , zam gibi, bazılarında dolaylı etkiye sahip olacaktır.

Torba yasa ile yapılacak düzenlemede hava limanlarında atıl bir şekilde durmakta olan urda uçakların geri dönüşümünün yapılması planlanmaktadır. Teknolojileri çalınmaması ve aynı zamanda kötü niyreli kişilerin eline geçmemesi için bu zamana kadar saklanan cihazlardan 25 uçak bulunduğunu; bunların 20’sinin Atatürk Havalimanı’nda, 4’ünün Esenboğa Havalimanı’nda, birinin de Erzurum’da bulunmaktadır.

Uçaklar Hurdaya Çıkabilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, yaptığı açıklamada”Bunların hurdaya ayrılmaktan başka bir şekilde meydan dışına çıkarılması mümkün değil. Bu yasa düzenlemesiyle bunların kaldırılması için belli bir süre verilecek. Eğer zamanında kaldırılmazsa ve üzerinde uçma kabiliyetini kaybettiğine dair rapor varsa sicilden terkin edilerek hurdaya ayrılıp hurdası satılacak.” Genelde, bir uçağın havalimanına indiği zaman, hacizli olup olmadığını bilemediklerini, bunun daha sonradan gelen bildirimlerle ortaya çıktığını belirten Birdal, “Ancak uçağın asıl sahibi bunu bildiği için para eden parçalarını, örneğin motorunu hemen satıyor. Sonrasında müzekkereleri gelmeye başladıktan sonra biz bu uçağın hacizli olduğunu anlıyoruz ama asıl para eden kısmı da elden çıkmış oluyor. Dolayısıyla havalimanını bir uçak mezarlığı olarak kullanmak istiyorlar” diyerek konunun önemini vurguladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ