Hakkında Bilinmeyen
Vergi Zammı, MTV %40 artıyor, Ocak Zamları

  • 27 Eylül 2017
  • 576 kez görüntülendi.
 

büyük zam

Vergi Zammı , MTV %40 artıyor, Ocak Zamları

Hükümetin son zamanlarda enflasyon rakamları ve büyümedeki yavaşlama sinyalleri ardından vergilerde görülmemiş zamlar açıklaması süpriz olmadı. Maliye Bakanı yaptığı açıklamada 2018 bütçesinin kolay bir bütçe olmadığını söyleyerek “Bütçe disiplinine kararlılıkla devam ettiğimizi özellikle belirtmek isterim. Yıl sonu bütçe açığını yüzde 2 seviyesinde tutuyor olmamız son derece önemli. Bu yıl bütçe açığının 61 milyar TL’nin daha da altında kalabileceğini düşünüyorum. KGF uygulamalarının bütçeye yansımaları devam edecek” açıklamasında bulundu.

MTV %40 artıyor

Yeni dönemde 01 Ocak 2018 tarihi ile birlikte otomobili olanlaı zora sokacak bir uygulama ile MTV de ( Motorlu Taşıt Vergisinde )büyük oranda zam yapıldı. Ağbal Açıklamasında  “Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) yüzde 40 oranında artırıyoruz. Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış olacak

Ağbal, bu sene ekonomiyi büyüme ivmesine sokmak için alınan tedbirlerin maliyetinin 11 milyar TL olduğunu bildirerek, “Artan kamu harcamaları üzerinde tasarruf yapmak istiyoruz. Bugün çok kapsamlı bir torba yasayı Meclis’e göndereceğiz. Vergi gelirlerini artıracak kalıcı düzenlemeleri bu torba yasa ile Meclis’e gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ağbal, “Şirketlerin iki yıldan fazla elde tuttuğu gayrimenkulleri elden çıkarmaları halinde yüzde 75 kazanç istisna oranını yüzde 50’ye düşürüyoruz” diyerek açıklamalarda bulundu.

Ağbal, “Gelir vergisi tarifesinde bir değişikliğe gideceğiz. Ücret değişikliği için 2018 yılından itibaren geçerli olacak. Tarifede yaptığımızdaki değişiklik üçüncü diliminde gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gıdaya Gelen Zam 

Ağbal  “Meyveli gazozlar vergisinin kapsamını, meyveli gazoz ve enerji içecekleri olarak değiştiriyoruz. Makaronda da belirli bir tutarda maktu özel tüketim vergisi getiriyoruz, yasa dışı tütün ticaretini önlemede önemli bir düzenleme. Turizm tesislerinin bütçeye kazandırılması ile ilgili bir düzenleme getiriyoruz. Tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin kullanıcısına satışına imkan sağlayacağız, sadece tarımsal alan olarak kullanmaya devam edecekler”

kazığın böylesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ