Hakkında Bilinmeyen
Yıldızlar neden kayar

admin

admin

  • 28 Haziran 2020
  • 256 kez görüntülendi.

YILDIZLAR NEDEN KAYAR?

Yıldızlarla bezenmiş bir gökyüzünü izlemenin insanda ya­rattığı o mükemmel duygunun tarifi mümkün değildir. Hele bir de kayan bir yıldız görüldüğünde heyecanla tutulan dilekler… Her kayan yıldızın öldüğü ve ölmeden önce onu görüp dilek dileyenlerin arzularını gerçekleştirdiğine inanılır. Ancak bilim, romantik duygularımızı hiç önemsemeden gerçekleri tüm çıp­laklığıyla yüzümüze çarpar. Bu durumda, yıldız kayması ola­rak bilinen olayın yıldızlarla hiçbir ilgisinin olmadığını öğren­mek, umarım sizleri hayal kırıklığına uğratmaz.

Aslında yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre ötedeki uzak güneşlerdir. Güneş sistemimizin içinde Güneş ve geze­genlerin çekim kuvvetleri arasında, bir oraya bir buraya gezi­nen sayısız göktaşı vardır. Göktaşları uzayda ilerleyen katı kütlelerdir ve bu kütleler zaman zaman atmosferden de geçer­ler. Atmosfere girdiklerinde havanın yüzeylerine dokunmasın­dan kaynaklanan parlak bir ışık saçtıkları için onları görebiliriz. Atmosfere girdiklerinde yanan ve çoğunlukla ataşehir escort yok olan göktaş­larına meteor denilirken bunlardan yere ulaşmayı başaranlara da meteorit denilir. Dünyaya her gün binlerce göktaşı düşer ancak dünyanın büyük çoğunluğu suyla kaplı olduğundan ge­nelde deniz veya göllere düşer. Ancak, dünyanın birçok ye­rinde de, karalar üzerinde meteorların yol açtığı izler ve çukur­lar vardır.

Ülkemizde rastlanan en büyük göktaşı, 25 kg. olup Do­maniç yaylasında bulunmuştur. Dünyada bilinen göktaşlarının en büyüğü ise, güneybatı Afrika’da Grootfentein’de bulunan göktaşıdır ve kütlesi 80 ton kadardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ