Hakkında Bilinmeyen








YÖKDİL Sınav Tarihi Açıklandı

  • 31 Ocak 2017
  • 674 kez görüntülendi.
YÖKDİL Sınav Tarihi Açıklandı




yök





YÖKDİL Sınav Tarihi Açıklandı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) yüksek öğretim tarihinde bir ilk olan alana özgü dil yeterliliğini ölçmeye yönelik olarak Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile YÖKDİL sınavı hazırladılar. YÖKDİL sınavı başvuruları başladı. Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavı başvuru ücreti ne kadar ? YÖKDİL sınavı’na kimler başvurabilir? YÖKDİL sınavı başvurularını nasıl yapmalıyı? gibi sorular sosyal medya üzerinden en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır .





YÖKDİL sınavı başvuruları için adylar 75 tl sınav harcı yatırarak http://yokdil.yok.gov.tr adresinden 7 Şubat 2017 tarihinde kadar başvuru yapabileceklerdir. YÖKDİL sınavı 5 Mart 2017 pazar günü saat 09:30 da yapılması planlanmaktadır. Sınavda sorular çoktan seçmeli olarak ve 5 cevap şıkkı ile düzenlenecektir.
YÖKDİL’de adaylar ÖSYM’nin daha önceki sınavlarında uyguladıkları güvenlik tedbirlerinden ve sınav kurallarından sorumludurlar . Sınav 180 dakikadan oluşmaktadır. Adayın mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) yanında, kişinin kendi alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.Sınava giren kişilerin aldıkları sınav puanı akademik hayatında belirleyici bir rol oynayacaktır.

Ankara Üniversite’since hazırlanacak olan sınav soruları cevaplanarak doktora başvurusu için 55 puan alınmış olması beklenirken doçentlik başvurusu içinde 65 puan şartı aranacaktır. Sınava yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecektir.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ilk kez uygulanacak olan ve adayların yeterliliklerinin belirlenmesinde anahtar rol oynayacak olan YÖKDİL sınavı ile ilgili “Yükseköğretim tarihimizde ilk defa ‘alana özgü’ akademik yabancı dil sınavı yapılacak, YÖKDİL. Bu, uzun yıllardır akademinin arzusu idi. Hamdolsun, şimdi gerçekleşiyor. Başvurular alınmaya başlandı. Sınava girecek olanlara şimdiden başarılar dilerim. ‘Yeni YÖK’ olarak akademisyenlerin taleplerini dikkate almaya devam edeceğiz” dedi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ