Hakkında Bilinmeyen
Yuşa Peygamber kimdir ( Nebi ) Türbesi nerededir

  • 28 Mart 2017
  • 866 kez görüntülendi.
Yuşa Peygamber kimdir ( Nebi ) Türbesi nerededir
Yuşa Peygamber Tepesi, Yuşa peygamber türbesi nerededir,
Yuşa Peygamber (as.) Musa Peygamberden (as. ) dan sonra gelen Allah’ın yeryüzündeki elçilerindendir. Annesi Musa aleyhisselamın kız kardeşidir. Yuşa aleyhisselam Mısırda doğmuş Musa aleyhisselamın yanında bulunmuştur. Musa aleyhisselamın Tih Sahrasına yaptığı hicrette, Hızır aleyhisselam ile görüşmesinde Musa Peygamber iler beraberdir.

Hz.Yuşa, Yusuf (a.s) neslinden, Hz.Yusuf (a.s)’ un yeğeni ve yardımcısı olduğu bilinmektedir. Hz. Musa’nın Hz. Yuşa ile “iki denizin birleştiği yere” kadar yaptıkları yolculukları ve burada Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır

Kendi ismi ile anılan Yuşa Tepesi, İstanbulBeykoz’da Anadolu Kavağı semtindedir. Tepe denizden 201 m yüksekliktedir. Tepe, Çamlıca Tepesi’nden sonra İstanbul’un ikinci en yüksek tepesidir.Dönem dönem depremler ve yangınlar atlatan türbe Sultan Abdülaziz döneminde, 1863 yılında aslına uygun olarak yenilenmiştir. Dahiliye Nezaretinin 1885-86 tarihli istatistik cetvelinde “Yüşa Aleyhisselam Dergahı” olarak bilinen bu alana “Yuşa Tepesi” adı verilmiştir. Bir süre askeri bölge olan yer ilk zamanlar cuma günleri sonrasında ise sürekli olarak ziyarete açılmıştır

Adres : Hz. Yuşa Tepesi, 34825 Anadolukavağı, Beykoz, , İstanbul, Türkiye

Ulaşım: Kavacık otobüs durağından 15A numaralı otobüs ile gidilebilir. (Buraya giden otobüs sayısı 1 tanedir.) Aracınız ile Kavacık’tan Anadolu kavağı istikametine giderken YUŞA TEPESİ tabelasını takip ederek yolun sol tarafında yol ayrımını takip ederek gidebilirsiniz.

Yuşa aleyhisselamın mucizeleri

  1. Yuşa aleyhisselam, Erîha’yı fethetmek üzere İsrailoğullarını topladı. Yolculuk esnâsında Şeria (Ürdün) Nehrinin suları çok olduğu için geçemediler. Nehrin üstünde köprü de yoktu. Yuşa aleyhisselam dua edince Şerîa Nehrinden bir yol açıldı. İsrailoğulları o yoldan geçtikten sonra sular tekrar eskisi gibi akmaya devâm etti.
  1. Bir şehrin fethi esnâsında kuşatma uzun sürmüştü. Bütün çalışmalara rağmen surlarda gedik açılmamıştı. Yuşa aleyhisselam dua etti. Allahü teâlânın kudretiyle yer sarsılıp kalenin surları yıkıldı. Yuşa aleyhisselam ve ona inananlar şehre girip fethettiler.
  1. Yuşa aleyhisselam Kudüs şehrini fethetmek için muhâsara etti. Bir Cumâ günü akşam üzeri güneş batarken, güneşin bir müddet daha batmaması için Allahü teâlâya yalvardı: “Ey Allah’ım! Güneşi geri al!” diye dua etti. Allahü teâlânın emri ve takdiri ile batmak üzere olan güneş yükseldi. Bir müddet daha gündüz devâm edip Kudüs fethedildikten sonra battı.

 

Ahmed bin Hanbel’in Müsned’inde bildirdiği hadîs-i şerîfte; “Güneş hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak Beyt-i Mukaddesi fethetmek için gittiği gecelerden birinde Yuşa aleyhisselam için batmaktan alıkondu.” buyuruldu.

Allah şefaatlerine nail eylesin

Türbe Ziyaretleri Doğru Mudur  ?

İslam alimlerinin türbe ziyaretleri konusunda bildirdikleri önemli bir hususu hatırlatmak isteriz “Kabirler, ibret almak ve ölümü hatırlamak için ziyaret edilir. Büyüklerin kabrini ziyaret ederken de hayatlarını düşünüp onları örnek almak gerekir. Ama türbelerde yatan bir veliyi, bir din büyüğünü ziyaret ederken şunu düşünüyorlar: ‘Allah bu sevgili kullarına bazı yetkiler, imkânlar, özellikler bahşetmiştir, bizler günahkâr olduğumuz için doğrudan Allah’tan istemeye yüzümüz yok, belki bunlar sayesinde Allah dileklerimizi kabul eder’, zamanla bazı istekleri yerine gelse o zatlardan bilirler. Bu tutum ve davranış doğru değildir. Ayrıca ben Allah”tan istedim verecek “ demek yanlıştır isteyeceksin mücadele edeceksin Allah”a yakaracaksın sonucunu Allah’a bırakacaksın . Allah duaları çokça kabul edendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ