Hakkında Bilinmeyen
Zümrüdüanka Kuşu (Simurg) nedir efsanesi doğru mudur

  • 21 Mayıs 2020
  • 234 kez görüntülendi.
Zümrüdüanka Kuşu (Simurg) nedir efsanesi doğru mudur
ZÜMRÜDÜ ANKA KUŞU GERÇEKTEN VAR MIDIR?

Zümrüdü Anka veya diğer ismiyle simurg efsanevi bir kuş­tur. Pers mitolojisi kaynaklı olsa da zamanla Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer edinmiştir. Senmurw(Pehievi) ve Sîna- Mrû (Pazand), Huma Kuşu, Devlet Kuş bilinen diğer isimlerindendir. Ayrıca zaman zaman sadece Anka Kuşu olarak da anıldığı olmuştur. Türk mitolojisinde karşılığı Tuğrul Kuşd dut. Batı kültüründe ise Phoenixadıyla anılır.

Mistik kuş Zümrüdü Anka Fars sanatında kuş şeklinde, kanatlı dev bir yaratık olarak resmedilmiştir. Zaman zaman köpek başına ve aslan pençelerine sahip bir tavus kuşu ola­rak da resmedilmiştir. Bazen insan yüzüyle de resmedildiği olmuştur. Bir bölümü memeli olduğu için yavrularını emzirirdi. Yılanlara karşı bir düşmanlığı vardı ve yaşadığı yer fazlasıyla sulaktı. Bir antik İran tanımında, Zümrüdü Anka, kendisini alevlerle kaplayana kadar 1700 yıl yaşar; daha sonraki tanım ve kayıtlarda ise onun ölümsüz olduğu ve Bilgi Ağaci uda bir yuvası bulunduğundan bahsedilmiştir. İran efsanesine göre, bu kuş o kadar yaşlıdır ki dünyanın yıkılışına üç kez tanık ol­muştur. Tüm bu zaman boyunca, Anka Kuşu o kadar çok şey öğrenmiştir ki tüm zamanların bilgisine sahip olmuştur.

Sasani Persler Anka Kuşu’nun yere bereket bahşedece­ğine ve dünya ile göğün arasındaki birliği sağlayacağına ina­nırlardı. Yaşam ağacı, Gaokerena’da tünediğine ve her türlü şeytani şeyi tedavi eden, düzelten kutsal Haoma bitkisinin yö resinde yaşadığına inanılırdı. Daha sonraki Iran geleneklerin­de Zümrüdü Anka ilahiliğin bir sembolü hâline gelmiştir. Ayrı­ca, Sân-Murv/Simurg Pers edebiyatında Homâ olarak tanım lanmış, Arapça’ya ise Rukh olarak girmiştir.

Anka Kuşu uçuşa kalktığında, bilgi ağacının yaprakları tit­rer, her bitkinin tohumlarının dökülmesine neden olurdu. Bu tohumlar dünyanın her yanına dağılır, gelmiş geçmiş her bitki çeşidinin kök almasını sağlardı; böylece de (bu bitkiler yoluyla) insanoğlunun tüm hastalıklarını tedavi edilirdi. Anka Kuşu’nun tüylerinin bakır renginde olduğu söylenmiştir. Her ne kadar başlarda bir köpek-kuş olarak tasvir edilse de, daha sonraları sıklıkla bir insan veya köpeğin başıyla gösterilmiştir. Onun iyi­liksever bir doğası olduğu ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık veya yarayı tedavi edeceğine inanılırdı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ